Gdzie: Klub Bogart w Gomunicach
Kiedy: 19.03.2016, godz. 20:00
Za ile: bilety 40 zł w dniu koncertu 50 zł
Początki grupy RSC to spotkanie trzech muzyków rzeszowskich, uczniów szkół muzycznych, gitarzysty Andrzeja Wiśniowskiego, klawiszowca Piotra Spychalskiego i basisty Andrzeja Szczypka z wokalistą i gitarzystą Zbigniew Działą , który przyjechał na studia z Jarosławia. Na ulicy Zygmuntowskiej, w mieszkaniu Piotra, przy pianinie, doszło do formalnego powołania zespołu. Pierwszym perkusistą został Jacek „Jackson” Rajchel. Tych pięciu muzyków rozpoczęło próby w MOK na Kochanowskiego w Rzeszowie. Skład grupy ostatecznie krystalizuje się w 1981 roku, gdy dołączają do niej perkusista Michał Kochmański w miejsce „Jacksona” i Wiktor Kucaj jako drugi klawiszowiec. Także w tym roku zostaje dokoptowany skrzypek Wiesław Bawor. Muzycy wybierają w głosowaniu między sobą nazwę RSC.
W dzień ogłoszenia stanu wojennego pamiętnego 13 grudnia 1981 roku RSC gra koncert w MOK na Kochanowskiego jako gwiazda przeglądu muzycznego. Był to prawdopodobnie jedyny taki przypadek w Polsce. Na początku 1982 r. zespół nawiązuje współpracę z Estradą Rzeszowską i gra incydentalne występy pod jej egidą. W marcu 1982 RSC udaje się w trasę koncertową jako suport przed kapelą bluesową Kasa Chorych , mającą już wtedy renomę ogólnopolską. Występy zostają bardzo dobrze przyjęte przez publiczność
Grupa wysyła kasetę zgłoszeniową na festiwal do Jarocina i zostaje zakwalifikowana do udziału w konkursie. W drodze do Jarocina zespół odwiedza imprezę Open Rock w Krakowie w Rotundzie.
III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji – 24-26 sierpnia 1982 w Jarocinie był szczęśliwy dla grupy, która w głosowaniu publiczności zajęła 2 miejsce. Menedżerem zostaje Ireneusz Kowalewski, a opiekę impresaryjną roztacza nad zespołem PSJ Oddział Północny w Bydgoszczy.
RSC zalicza udane koncerty na Kart Rock w Jeleniej Górze i na październikowym Rockowisku w Łodzi. Na tej ostatniej imprezie grupa dostaje propozycję z Polskich Nagrań na nagranie płyty długogrającej. Longplay zostaje nagrany w lutym i marcu 1983 w Warszawie i wkrótce uzyskuje status Złotej Płyty. W nagraniu materiału zespołowi towarzyszy kwartet smyczkowy Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Łączna ilość sprzedanych longplayów ,singli i kaset magnetofonowych przekracza 600.000 szt sprzedanych w Polsce i USA.
W tym też roku firma SAVITOR wydaje składankę największych polskich wykonawców "Na Luzie" gdzie obok Lady Pank, Urszuli z Budką Suflera, Maanamu czy Lombardu pojawiają się dwie piosenki RSC: Zycie to teatr i Fabryka snów. Kilka miesięcy później dla wytwórni VEGA nagrana zostaje kaseta z między innymi z elektroniczną wersją Muzyki Semaforów , Maratonem Rockowym i W oczekiwaniu na nikogo.
W latach 1982-1984 grupa realizuje kilkanaście programów telewizyjnych ,kilka dużych tras koncertowych po całej Polsce, a na Liście Przebojów Programu 3 w czołówce plasuje się 8 piosenek. Niestety, dochodzi do zmian personalnych w zespole pod koniec 1983 r. Basista Andrzej Szczypek zostaje zastąpiony przez Mariana Zycha, a niedługo po tym, dotychczasowy lider Andrzej Wiśniowski odchodzi w związku z diametralną różnicą zdań dotyczących wizji dalszego rozwoju grupy. Ostatni istotny występ RSC ma miejsce na Festiwalu Opolskim w 1984 roku w koncercie Przeboje Roku z utworem Maraton Rockowy. Po tym koncercie zespół praktycznie przestaje istnieć.
Kiedy w 1986 roku Andrzej Wiśniowski tworzy od podstaw w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej w zaadaptowanym mieszkaniu Piotra Spychalskiego studio nagraniowe o nazwie RSC-STUDIO, wydaje się, że dojdzie do zapowiadanej reaktywacji grupy. Z nagranego w tym studio i nigdy nieopublikowanego materiału w radiowej Trójce pojawia się jedynie utwór „Wspaniały świat”. Niewydany materiał pozostaje do dziś w archiwach zespołu. Grupa jednak w tym czasie nie podejmuje działalności koncertowej. W roku 1988 zespół zostaje zaproszony na koncerty na Ukrainie. We Lwowie i Truskawcu skład grupy stanowią będący wtedy w kraju :Zbigniew Działa ,Andrzej Wiśniowski i Marian Zych oraz towarzyszący im Leszek Dziarek i Mariusz Koziołkiewicz.
Jeszcze w roku 1994 roku muzycy podejmują próbę nagrania starych piosenek w nowych aranżacjach na płycie „Maraton rockowy” z charakterystyczną okładką ,Fizycznie jednak zespół nie istnieje. W roku 1996 ukazuje się kolejna płyta "Czas Wodnika" Z oryginalnego składu w nagraniu biorą udział Zbigniew Działa, Wiktor Kucaj i Michał Kochmański. Rok później powstaje w tym samym składzie produkcja "Parakletos", która w 1998 ukazuje się na płycie. W tym roku grupę opuszcza kompozytor i autor tekstów Zbigniew Działa. Do roku 2000 klawiszowiec grupy Wiktor Kucaj na własną rękę nagrywa płyty z różnymi muzykami pod nazwą RSC, używając tej nazwy bez zgody założycieli i kompozytorów z oryginalnego składu. Niestety z jego wizją muzyczną członkowie zespołu się nie utożsamiają . Niemniej jednak wydawnictwa płytowe z tego okresu pod nazwą RSC funkcjonują na rynku.
Kiedy wydawało się, że to już koniec historii RSC , zespół za namową zaprzyjaźnionych muzyków rzeszowskich podejmuje decyzję o zagraniu koncertu w swoim pierwszym składzie z roku 1982, na koncercie „Help Maciek”w lutym 2012r. W rzeszowskim klubie Pod Palmą, RSC gra swoje największe przeboje. Do klubu, w którym na największe koncerty przychodzi 600 osób, na koncert RSC pojawia się 1300 osób a 300 odchodzi bez biletów. Bardzo gorące przyjęcie i równie gorące pozytywne opinie w Polsce i nie tylko. Wydarzenie to spowodowało zainteresowanie ze strony mediów co zaskutkowało wywiadami w prasie, w radio i programami w TV.
Tego koncertu nigdy nie miało być... Rozentuzjazmowana publiczność domaga się kontynuacji wspólnego grania.
Pod koniec 2013 roku Polskie Nagrania wydają w serii „ Kultowe winyle na płytach CD” pierwszą płytę RSC , która wśród kilkuset propozycji wydania Kultowych Winyli znalazła się w pierwszej dziesiątce. Neverending story czy pętla czasu?
źródło: Klub Muzyczny Bogart
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz